OM

Wielotysięczne wygrane w kasynie online? Uwaga na oszustów!

Jednym z nich jest współorganizowane przez Politechnikę Krakowską Forum Sztucznej Inteligencji. – Współudział Politechniki Krakowskiej w organizacji Forum AI podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu jest bardzo ważny. Potwierdza potencjał naukowy Politechniki, której pracownicy aktywnie pracują nad rozwojem modeli językowych i sztucznej inteligencji oraz wykorzystują AI w badaniach naukowych. Klaudia Trembecka-Wójciga, rozwój zastosowań druku 3D w medycynie zrewolucjonizował konwencjonalne techniki fabrykacji implantów ortopedycznych i przyczynił się do zwiększenia udziału spersonalizowanych rozwiązań, dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Tylko w Polsce co roku wykonuje się ok. 60 tys.

Dwa wyróżnienia dla Wydawnictwa Politechniki Krakowskiej

Martą Tyrką – przewodniczącą Samorządu Studenckiego PK. – Obecny limit 140 km/h jest najwyższy w Europie. Mówi się, że na niemieckich autobahnach jest wyższy, bo go po prostu nie ma, ale to nie do końca prawda. W Niemczech zaleca się, by nie jechać autostradami szybciej niż 130 km/h, bo jeśli ktoś to zrobi i dojdzie do wypadku, to taki kierowca jest bezwzględnie traktowany jako współwinny zdarzenia. Innymi słowy jechanie po niemieckich autostradach z prędkością powyżej 130 km/h jest traktowane jak jechanie na własną odpowiedzialność i to też nie we wszystkich landach.

Dwudziestolecie Oddziału Biblioteki PK na Wydziale Mechanicznym

Jeśli ktoś woli jednak pojazdy poruszające się po torach to będzie mógł skorzystać z  symulatora Tramwaju NGT6, który od 2021 r. Wspomaga szkolenie kandydatów na motorniczych krakowskiego MPK. Prof. Klemeš był autorem i współautorem 942 prac w 101 czasopismach naukowych. W latach 2019, 2020 i 2021 został wyróżniony przez Web of Science i Publons w rankingu najczęściej cytowanych naukowców – Highly Cited Researcher, Top Peer Reviewer i Top Handling Editor. Uczony był redaktorem renomowanych czasopism naukowych z zakresu ochrony środowiska i energetyki, w tym Journal of Cleaner Production, Chemical Engineering Transactions oraz Energy. Pełnił również funkcję redaktora naczelnego Cleaner Technologies and Engineering i Cleaner Chemical Engineering (Elsevier).

  • Dostępność uczelni dla osób ze specjalnymi potrzebami jest sukcesywnie zapewniana w ramach realizowanej przez PK w sposób priorytetowy polityki dostępności, jednak efekty są ściśle powiązane z możliwością równego dostępu do kształcenia i pracy zawodowej na uczelni.
  • W obydwu konkursach do NCN wpłynęło łącznie 4359 wniosków na łączną kwotę ponad 3,67 mld zł.
  • Inny harmonogram obowiązuje w przypadku studiów artystycznych.
  • Obejmuje on dawny Rynek Bydlęcy, kościółek św.
  • Zabudowa mieszkaniowa i rozwój sieci transportu miejskiego nie oddziaływają na siebie tylko w jedną stronę.

Na Politechnice Krakowskiej trwa rekrutacja na studia II stopnia. Atrakcyjne kierunki czekają

Koła Naukowe i inne organizacje studenckie w minionym roku akademickim zrealizowały wiele ciekawych projektów. Ich aktywność została doceniona w 14. Edycji ogólnopolskiego Konkursu Studenckiego stake plinko Ruchu Naukowego StRuNa. Do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowano aż 296 zgłoszeń z 60 uczelni, a także zespołów ponaduczelnianych i działających w państwowych instytutach badawczych.

Eksperci z PK współpracują także z ośrodkiem badań jądrowych CV Rež w Czechach (wspólne prace dyplomowe, warsztaty naukowe z ). – Prace naukowo-badawcze prowadzone przez pracowników Katedry Energetyki oraz Katedry Procesów Cieplnych, Ochrony Powietrza i Utylizacji Odpadów mają szerokie zastosowanie w energetyce jądrowej – zaznacza Tomasz Sobota. Specjaliści Katedr Energetyki oraz Procesów Cieplnych, Ochrony Powietrza i Utylizacji Odpadów Politechniki Krakowskiej od wielu lat zajmują się zagadnieniami związanymi z energetyką jądrową. – Prof. Jan Taler podczas pobytu na stypendium Humboldta na Uniwersytecie Technicznym w Stuttgarcie prowadził badania związane z kruchym pękaniem ciśnieniowych zbiorników energetycznych reaktorów jądrowych. Zespół pracowników Katedry Energetyki pod kierunkiem prof.  Talera prowadził także – na zlecenie elektrowni jądrowej w Forsmark w Szwecji – prace nad określeniem przyczyn uszkodzeń prętów regulacyjnych reaktorów wodnych wrzących (BWR) – przypomina dr hab. Jak dodaje, na Politechnice Krakowskiej zbudowane zostało unikalne stanowisko eksperymentalne, wykonano modelowanie cieplno-przepływowe procesów zachodzących w tych częściach reaktora BWR.

Pierwsze glebarium na Politechnice Krakowskiej – studenci stworzyli cenną przyrodniczo przestrzeń w centrum miasta

Jego celem było zapoznanie się “na żywo” z miejscem, które studenci mieli za zadanie wzbogacić swoimi pomysłami. Przykładowo podczas konferencji naukowej potencjalne zastosowania AI w budownictwie przedstawił dr hab. Inż Wojciech Drozd, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej PK (na zdjęciu obok z prawej, ze współprelegentem dr inż. Marcinem Kowalikiem). Wpływ na rynek pracy nie jest zresztą jedynym powodem, czemu prawna regulacja algorytmów AI jest konieczna.

Leave
a comment

X